top of page

SAKSIJSKA PROIZVODNJA

ČETINARI U SAKSIJAMA

Svi problemi sa kojima se hortikultura suočavala vekovima uspešno su prevaziđeni saksijskom proizvodnjom biljaka. Pomerajući granice dotadašnje hortikulture, razbijajući predrasude i donoseći niz novih, do tada teško zamislivih mogućnosti - saksijska proizvodnja zaista predstavlja revoluciju u hortikulturi. Iako je veći deo tržišta četinara i lišćara još uvek čine biljke gajene u zemlji, saksijska proizvodnja polako zauzima svoje  mesto na tržištu. Savremena veštačka đubriva sa kontrolisanim i odloženim ispuštanjem hranljivih materija omogućila su konstantnu i kvalitetnu prehranu biljaka tokom cele godine, što je kod biljaka u saksijama izuzetno značajno.

SAĐENJE ČETINARA IZ SAKSIJA NE OŠTEĆUJE KOREN

Osnovna prednost kod tih biljaka ogleda se u tome što prilikom sadnje (presađivanja) nema oštećenja korenovog sistema. Biljka se pažljivo izvadi iz saksije i zasadni na zamišljeno mesto. Dakle, svi korenovi završetci i korenske dlake ostaju očuvane i protok vode i hrane se nesmetano nastavlja i u novoj sredini. Biljci je svejedno da li živi u svom ranijem sudu ili u okruženju u koje je vi posadite. Zato je sadnja billjaka iz saksija moguća po svim vremenskim uslovima, izuzev jako niskih temperatura kada je zemlja zaleđena. Ova osobina omogućava sigurno sađenje čak i tokom letnjih meseci, što je skoro nezamislivo kada su biljke sa busenom u pitanju. Sa druge strane, upravo iz ovog razloga tek sa saksijskom proizvodnjom moguće je sigurno presađivati i odrasle, velike četinare. Više ne morate čekati da biljke porastu da biste uživali u vašem vrtu, ili se nervirati zašto vam se deo sadnica koje ste skupo platili osušio - četinari u saksijama se podjednako dobro primaju bez obzira na veličinu i period godine.

ČETINARI U SAKSIJAMA NE STAJU SA RASTOM NAKON SAĐENJA

Još jedna, izuzetno bitna prednost je u tome što su biljke gajene u saksijama generalno u boljoj kondiciji, posađene su u kvalitetne smeše, nahranjene vrhunskim đubrivima, neretko i godinu dana unapred, i kao takve su odnegovane i spremne da odmah nakon presadjivanja nastave svoj razvojni put. U slučajevima kada je četinar gajen od samog starta u uslovima saksijske proizvodnje, njegov korenov sistem je usled mehaničkih svojstava smeše u kojoj je gajen i upotrebom đubriva sa kontrolisanim razlaganjem izuzetno razvijen, tako da mnogo bolje podnosi sve atmosferske promene. Biljka vađena iz zemlje (sa busenom) često je prinuđena da "odboluje" jedan vremenski period dok se korenov sistem ne obnovi, tj. dok se ponovo ne izgrade korenove dlačice preko kojim je u stanju da prima hranu i vodu. Ako se to "bolovanje" dešava u mesecima kada je vegetacija najbujnija (juli i avgust) onda je biljka u velikom problemu i treba joj mnogostruko više pažnje nego onoj koja je gajena u kontejneru ili saksiji. Istraživanja su pokazala da u istom vremenskom periodu koji je biljkama sa busenom potreban za adaptaciju, biljke gajene u saksijama porastu i do 40cm.

ČETINARI U SAKSIJAMA NE MORAJU ODMAH DA SE SADE

Kada kupite četinar u saksiji Vi ga možete bezbedno transportovati danima, pod uslovom da održavate dovoljnu vlagu zemlje u saksijama. To u isto vreme znači da je kupovina saksijskih četinara na sajmovima, pijacama ili u cvećarama potpuno bezbedno, ako je biljka odgovarajuće negovana do tog trenutka. Kada ih donesete kući niste primorani da ih posadite u što kraćem roku, oni kod vas mogu ostati i po nekoliko meseci u istim saksijama u kojima su kupljeni, uz redovno zalivanje. Četinar u saksiji čak ne morate ni presaditi tokom iste godine, dovoljno je da ga spustite sa sve saksijom u ukrasnu saksiju ili uložak i oni tu mogu ostati sve dok im ne istekne đubrivo kada je potreno da se ponovo nahrane ili presade u veću posudu/zemlju. Sve to donosi jedan novi nivo komfora koji je do sada bio nezamisliv.
 

bottom of page